2013-2014 Winter Sports Schedules

 

 

BOTTINEAU/RUGBY BRAVES HOCKEY

Date
Opponenet
Results
Record
11/19/13
Devils Lake
3-7
0-1
11/30/13
Dickinson
9-4
1-1
12/2/13
Deloraine
8-3
2-1
12/9/13
@Boissevain
7-8
2-2
12/13/13
Hazen/Beulah
6-3
3-2
12/17/13
@Williston
8-3
4-2
12/20/13
Jamestown
6-2
5-2
12/27/13
Wahp/Breck, MN
7-0
6-2
12/28/13
Wadena, MN
10-3
7-2
1/10/14
Williston
7-1
8-2
1/11/14
@Bismarck
4-7
8-3
1/17/14
@Hazen/Beulah
12-2
9-3
1/18/14
@Dickinson
2-7
9-4
1/20/14
Minot
9-6
10-4
1/25/14
@Bismarck Century
3-4 OT
10-5
1/28/14
@Mandan
6-2
11-5
1/31/14
Mandan
9-2
12-5
2/1/14
@West Fargo
3-5
12-6
2/6/14
@Minot
3-7
12-7
2/7/14
Bismarck Century
7-6
13-7
2/8/14
@Jamestown
3-7
13-8
2/13-15
West Region Tournament
1-2
14-10

 

RUGBY BOYS BASKETBALL

Date
Opponenet
Results
Record
12/5-12/7/13
CNDC Tournament
1st Place
3-0
12/13/13
Langdon
76-27
4-0
12/14/13
@Bishop Ryan
70-62
5-0
12/17/13
@Harvey-WC
80-33
6-0
12/21/13
@Minot vs Beulah
65-46
7-0
1/9/14

Westhope

61-43
8-0
1/10/14
@North Star
63-52
9-0
1/14/14
@Velva
70-48
10-0
1/16/14
@Sawyer
79-43
11-0
1/21/14
@Dunseith
87-62
12-0
1/24/14
Des-Lacs Burlington
66-42
13-0
1/25/14
@Minot vs. MLS
67-32
14-0
1/28/14
Bottineau
89-25
15-0
1/31/14
Drake/Anamoose
73-49
16-0
2/3/14
TGU
85-52
17-0
2/4/14
Four Winds
76-66
18-0
2/6/14
@Benson County
73-44
19-0
2/13-2/15/14
District Tournament @Bottineau

1st Place

22-0
2/24, 2/25, 2/27/14
Regional Tournament @ MSU-Dome
1st Place
25-0
3/6-3-8/14
Class "B" Boys State Tournament
2nd Place
27-1

RUGBY GIRLS BASKETBALL

Date
Opponenet
Results
Record
12/13/13
Langdon
63-57
1-0
12/19-12/21/13
CNDC Tournament @Harvey-WC
5th Place
3-1
12/30/13
@Benson County
35-41
3-2
1/7/14
@Bishop Ryan
34-91
3-3
1/13/14
@Des Lacs-Burlington
31-48
3-4
1/16/14
Harvey-WC
38-47
3-5
1/21/14
Sawyer
69-46
4-5
1/24/14
@TGU
59-34
5-5
1/25/14
@Minot vs. MLS
40-52
5-6
1/28/14
Bottineau
45-46
5-7
1/31/14
Drake
61-13
6-7
2/4/14
@Dunseith
65-48
7-7
2/7/14
Westhope
57-24
8-7
2/8/14
Rolette
53-54
8-8
2/11/14
@Velva
40-45
8-9
2/18/14
North Star
47-43
9-9
2/21/14
@Rolla
64-62
10-9
2/28-3/1,3/3/14
District Tournament
11-11

 

 

RUGBY PANTHER WRESTLING

 

Date
Opponent
Results
Record
11/23/13
New Town Tournament
8th Place
12/7/13
Velva Tournament
7th Place
12/12/13
Rolla, Bishop Ryan @Rugby

42-4 L

39-16 L

0-2
12/14/13
Carrington Tournament
12th Place
12/19/23
Stanley, Velva @Velva

42-6 L

36-23 L

0-4
12/20-12/21/13
Linton Tournament
17th Place
1/3-1/4/14
Central Cass Tournament
PPD.
1/10-1/11/14
Rugby Tournament
14th Place
1/17/14
New Town, HWC @Rugby

48-24 W

45-12 W

2-4
1/18/14
Rolla Tournament
3rd
1/23/14
Des-Lacs Burlington, Rugby @Kenmare Triangular
1/24-1/25/14
New Salem Tournament
19th Place
2/1/14
Regionals @Bishop Ryan
2/8/14
Regionals @Velva

 

TGU BOYS BASKETBALL

Date
Opponenet
Results
Record
12/3/13
@Our Reedemer's
54-63
0-1
12/5-12/7/13
CNDC Tournament @ Rugby
4th Place
1-3
12/10/13
Rolette/Wolford
57-48
2-3
12/14/13
MLS
52-20
3-3
12/19/13
Surrey
62-41
4-3
12/30/13
@Minot vs. Glenburn
60-31
5-3
1/7/14
@Des Lacs - Burlington
49-96
5-4
1/10/14
@Velva
48-55
5-5
1/11/14
Minot Ryan
42-55
5-6
1/14/14
Westhope-Newburg
45-59
5-7
1/17/14
@Drake-Anamoose
45-55
5-8
1/23/14
Bottineau
69-53
6-8
1/28/14
@Dunseith
59-53
7-8
1/31/14
@Sawyer
50-48
8-8
2/1/14
TLMM
70-55
9-8
2/3/14
@Rugby
52-85
9-9
2/8/14
Harvey-WC
72-46
10-9
2/13-2/15/14
District Tournament @Bottineau
2nd Place
12-10
2/24, 2/25, 2/27/14
Regional Tournament @ MSU-Dome
L, Our Redeemer's 47-65
12-11

 

TGU GIRLS BASKETBALL

Date
Opponenet
Results
Record
12/14/13
MLS
47-44
1-0
12/19-12/21/13
CNDC Tournament @Harvey
2nd Place
3-1
12/30/13
@Minot vs. Des Lacs - Burlington
50-36
4-1
1/11/14
@Benson County
53-47
5-1
1/13/14
@Harvey-WC
16-29
5-2
1/16/13
@Bottineau
49-42
6-2
1/21/14
Velva
54-48
7-2
1/24/14
Rugby
34-59
7-3
1/25/14
@Berthold
49-39
8-3
1/27/14
Surrey
77-36
9-3
1/30/14
@Westhope-Newburg
61-31
10-3
2/1/14
TLMM
49-34
11-3
2/4/14
Drake/Anamoose
70-34
12-3
2/6/14
Sawyer
59-50
13-3
2/11/14
@Dunseith
53-48
14-3
2/18/14
Glenburn
64-58
15-3
2/22/14
@Rolette/Wolford
43-46
15-4
2/28-3/1, 3/3/14
District Tournament @Rugby
1st Place
17-4
Region 6 Tournament @Minot
2nd Place
19-5